Historia komunikowania od prehistorii do narodzin mediów masowych. Wybrane aspekty

Prowadząca: dr Magdalena Butkiewicz, Wydział Teologiczny

Działania komunikacyjne podejmowane były przez ludzi na wszystkich etapach historii gatunku homo sapiens. Podczas wykładu omówione zostaną okoliczności powstania konkretnych „wynalazków”, które umożliwiły coraz szybsze przekazywanie informacji nie tylko dużemu gronu odbiorców, ale i na coraz większe odległości. Omówione zostaną więc pozajęzykowe sposoby komunikowania człowieka prehistorycznego, powstanie systemów pisma, jakimi posługiwali się ludzie starożytni w Azji, Europie oraz w obu Amerykach. Wynalezienie pisma, a więc nabycie umiejętności posługiwania się skodyfikowanym system zapisu, wymusiło poszukiwania materiałów, które można było wykorzystać, aby utrwalić zapisane komunikaty. W związku z tym omówiona zostanie ewolucja nośników pisma, z jakich korzystano od czasów starożytnych, a będą to kolejno: skorupy i kości zwierząt, kamienie, jedwab, bambusowe patyczki, tabliczki gliniane oraz drewniane pokryte woskiem, papirus, pergamin i papier, który powszechnie wykorzystywany jest do dziś. Następnie omówione zostaną zasady pracy w starożytnych i średniowiecznych skryptoriach, znaczenie ksiąg rękopiśmiennych oraz – na koniec – procesy prowadzące do podejmowania kolejnych prób udoskonalania sposobów produkcji nośników myśli ludzkiej, w tym konkretne artefakty – zachowane do naszych czasów lub znane z przekazów historyków zabytki przemysłu drukarskiego.