Akredytacja PKA

Prowadząca: Mariola Pirek, Biuro Innowacji Dydaktycznych, Szkoleń i Jakości Kształcenia

Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) to jeden z najważniejszych procesów oceny jakości kształcenia w polskich uczelniach. Szkolenie to jest skierowane do pracowników naukowych i administracyjnych, którzy chcą lepiej zrozumieć zasady, procedury oraz wymagania związane z przygotowaniem jednostek do procesu akredytacji.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się:

– Czym jest Polska Komisja Akredytacyjna i jakie są jej zadania – przegląd funkcji PKA w systemie szkolnictwa wyższego i jej roli w podnoszeniu jakości kształcenia.

– Jak wygląda proces akredytacji? – omówienie procedur akredytacyjnych, od zgłoszenia programu do wizytacji komisji, wraz z przeglądem dokumentacji wymaganej przez PKA.

– Jak skutecznie przygotować jednostkę do akredytacji? – wskazówki dotyczące przygotowania raportów samooceny, organizacji wizyty oceniającej oraz dobrych praktyk w zakresie dokumentacji i współpracy z zespołem oceniającym.

– Kryteria oceny programów studiów – omówienie standardów jakości kształcenia, które są brane pod uwagę podczas akredytacji, w tym ocena programowa, zasoby kadrowe, infrastruktura oraz wsparcie studentów.

– Najczęstsze wyzwania i błędy podczas procesu akredytacji – przykłady z praktyki uczelni, wskazówki, jak ich unikać oraz jak efektywnie reagować na uwagi komisji.

– Korzyści płynące z pozytywnej oceny akredytacyjnej – wpływ na prestiż uczelni, zwiększenie atrakcyjności kierunków studiów i możliwości współpracy międzynarodowej.

Szkolenie ma na celu zwiększenie świadomości i przygotowanie pracowników uczelni do współpracy z Polską Komisją Akredytacyjną, by wspólnie podnosić jakość kształcenia i efektywnie przechodzić procesy akredytacyjne.