Uwikłani w sieci (i nie tylko)

Prowadząca: prof. ucz. dr hab. Jolanta Łodzińska, Wydział Społeczno-Ekonomiczny

Rozwój i  zastosowanie nauki i  techniki przynoszą wiele ułatwień w  życiu, ale pociągają też za sobą wiele niebezpieczeństw. Zasoby przyrody są coraz bardziej eksploatowane, a  środowisko ulega stopniowej degradacji. Współczesne tempo życia predysponuje do wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, a ich  podłożem może być stres, który w umiarkowanych „dawkach” mobilizuje do działania i pozwala wyjść zwycięsko z trudnych sytuacji. Problem pojawia się, gdy człowiek żyje w permanentnym stresie, czemu sprzyja m. in. szybkie tempo życia, ciągła pogoń za sukcesem oraz problemy dnia codziennego.

Ponadto człowiek korzystając z osiągnięć techniki, często pożytkuje ją bez umiaru. Seria uzależnień m. in. od używania smartfonów, mnogości treści internetowych, od budowania swojego wizerunku oraz poczucia własnej wartości na podstawie aprobaty znanych i nieznanych odbiorców w mediach społecznościowych nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu. Użytkownik sieci zaczyna współistnieć z przestrzenią wirtualną, przez co zostaje pozbawiony fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Dokąd zaprowadzi człowieka to medium, które daje szansę tworzenia, wprowadzenia do sieci i uzyskania milionowej publiczności na całym świecie? Przestrzenie wirtualne dają obecnie możliwość karmienia ludzkich zmysłów wizjami, którym człowiek nie jest w stanie się oprzeć. Sztuczna zaś inteligencja… jednak jest sztuczna. Będąc nieustannie podłączonym do sieci, z przyklejonym do dłoni ekranem telefonu, człowiek doświadcza procesu kreacji  w przestrzeni wirtualnej opartej w dużej mierze na sensacji i poszukiwaniu fenomenu. I tak każdego dnia „wtapia’ się nieświadomie lub bardziej świadomie w sieć… Zmęczony, sfrustrowany surfuje po niej często bez celu….