Akredytacja
Akredytacją uczelni wyższych zajmuje się Polska Komisja Akredytacyjna (PKA), Uniwersytecka Komisja ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim (UKJKKL), Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych (KRASzPiP).
Polska Komisja Akredytacyjna
Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) została powołana jako Państwowa Komisja Akredytacyjna
1 stycznia 2002 r. na podstawie art. 38 ust. 1 – znowelizowanej 20 lipca 2001 r. – ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.).
Polska Komisja Akredytacyjna jest instytucją działającą niezależnie na rzecz doskonalenia jakości kształcenia. W swoich pracach kieruje się zasadą rzetelności, bezstronności i przejrzystości oraz dążeniem do wyrównywania udziału kobiet i mężczyzn w jej pracach. Z chwilą jej utworzenia, objęła swą działalnością wszystkie uczelnie publiczne i niepubliczne, zarówno utworzone na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych, jak i działające na postawie ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym.
Każda uczelnia, która chce prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, musi uzyskać akredytację ministra zdrowia – szef resortu podejmuje decyzję na podstawie rekomendacji Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.
Zadania KRASzPiP to:
– ocenianie, czy uczelnia starająca się o akredytację dla kierunków pielęgniarstwo lub położnictwo spełnia standardy kształcenia określone w przepisach,
– wizytowanie placówek i sprawdzanie ich wyników nauczania, aby upewnić się, czy szkoły spełniają standardy kształcenia,
– składanie wniosków do ministra zdrowia o wydanie akredytacji lub jej cofnięcie, jeśli placówka nie spełnia standardów kształcenia.